Wypadek z winy rowerzysty - co z odszkodowaniem?

Dodano 24.4.2018

Rowerzysta w świetle „Kodeksu drogowego” (ustawa Prawo o ruchu drogowym Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 z późn. zm.) to kierujący, i tak jak każdy uczestnik ruchu drogowego jest zobowiązany do przestrzegania przepisów, stosowania się do znaków i sygnałów drogowych, poleceń i sygnałów osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego. W przypadku naruszenia tych przepisów odpowiada na ogólnych zasadach i może być na niego nałożona grzywna w postaci mandatu karnego lub w postępowaniu przed Sądem.

Nie ma on jednak ustawowego obowiązku posiadania polisy OC jak to jest w przypadku pojazdów silnikowych.

 Po wypadku należy spisać oświadczenie tak jak to ma miejsce przypadku zwykłej kolizji drogowej. Należy pamiętać, że jedynym dokumentem pozwalającym uzyskać odszkodowanie jest ten z zapiskiem o zgodzie na poniesienie przez sprawcę rekompensaty za straty materialne i na zdrowiu. W Internecie krąży wiele wzorów oświadczeń w których często takiej zgody brakuje.

W Polsce już od dawna istnieje możliwość ubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej za tego typu zdarzenia. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z konieczności jego posiadania.

Z roku na rok sądy wydają wyroki nakazujące coraz to wyższe odszkodowania.

Wystarczy kilkadziesiąt  złotych rocznie aby zabezpieczyć się przed dotkliwymi konsekwencjami.

Facebook

K O N T A K T

Daniel Kruk - Usługi Finansowe

Tel. 667 045 327

Małgorzata Paczkowska - Usługi Finansowe

Tel. 516 169 499

Zadzwoń lub napisz aby umówić się na spotkanie:

ul. Niepodległości 13

21-040 Świdnik

pon. - pt. 9:00 - 17:00